Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Oswoić kompozyt

31 Sierpnia 2011
Pomimo, że na świecie kompozyty drewniane były wykorzystywane już w latach siedemdziesiątych, w Polsce dopiero od kilku lat są obecne na rynku. Ich zalety wykorzystują deweloperzy, właściciele hoteli oraz centrów SPA, a także zwykli posiadacze domów.

Kompozyt jest materiałem wytworzonym z przynajmniej dwóch komponentów, który posiada lepsze od nich właściwości. Na kompozyt drewna składają się więc mączka drzewna (od 50 do 70 proc.) i PVC. W procesie produkcji profili WPC (wood plastic composite) tworzywo łączy się  cząstkami drewna i wiąże z nimi w trwały sposób. Dzięki takiej technologii powstaje materiał o solidnym i estetycznym wyglądzie drewna, mający jednocześnie pożądane właściwości tworzyw sztucznych. Na czym to polega w praktyce?

Cudowne dziecko chemików
Kompozyt drewna nie gnije, nie wypacza się, nie pęka pod wpływem działalności temperatur i czynników zewnętrznych. Nie jest także podatny na działanie pleśni, innych grzybów czy szkodników. Ze względu na tak wysoką odporność stanowi dobry materiał do budowy konstrukcji znajdujących się przez cały rok na zewnątrz. – Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama produktów wykonanych z kompozytu drewna. Są to różnego rodzaju ogrodzenia, podesty, deski tarasowe, a nawet elementy do ławek i stolików – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan, producenta kompozytu DuoFuse. – Ważną zaletą tego typu produktów jest to, że nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Po prostu stawiamy płot czy kładziemy taras i zapominamy o jakiejkolwiek pielęgnacji – dodaje B. Korzeniewski. W razie zabrudzenia wystarczy przemyć powierzchnię kompozytu wodą z dodatkiem mydła, lub tylko wodą pod wysokim ciśnieniem.

Tradycyjnie…
Wiele osób nadal decyduje się na budowę tarasu czy ogrodzenia z rodzimych lub egzotycznych gatunków drewna. Argumentem jest naturalne pochodzenie i wygląd budulca. Cierpią jednak na tym lasy deszczowe oraz krajowe drzewostany. Popularne,  egzotyczne gatunki drewna używane do budowy tarasów w Polsce to między innymi massaranduba, bangkirai, lapacho oraz cumaru. Massaranduba podobnie jak lapacho oraz cumaru pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, z kolei bangkirai pozyskiwane jest z Indonejzji, Malezji i Filipin. Drewna egzotycznego się nie impregnuje – jedynym sposobem konserwacji jest stosowanie specjalnych olei do drewna (lnianych lub teakowych), zazwyczaj dwukrotnie w ciągu roku. Dzięki temu opóźnimy nieuchronny proces patynowania się drewna, a więc zmiany jego koloru.  

…lub ekologicznie
W skład kompozytu wchodzi tworzywo polimerowe oraz mączka drzewna. Ta ostatnia jest mieszkanką pyłu drzewnego pochodzącego z lasów liściastych oraz iglastych. Powstały z połączenia tych składników kompozyt w 100 proc. nadaje się do powtórnego przetworzenia. Dodatkowo oferowany jest w szerokiej gamie kolorystycznej: od rozmaitych odcieni drewna, po szarości, grafit czy czerń. Pomimo, że naturalnych, drewnianych słojów nie da się naśladować, wygląd desek kompozytowych jest bardzo estetyczny. Są one ciepłe w dotyku i pachną jak drewno, a w toku użytkowania nigdy nie natkniemy się na drzazgę.
 
Bezcenny spokój użytkowania
Podejmując decyzję o zakupie produktu z drewna egzotycznego, bądź z kompozytów drewnianych miejmy na uwadze klika ważnych czynników. Kompozyt drewniany nigdy nie będzie wyglądał zupełnie, jak prawdziwe drewno, za to w toku użytkowania nie odbarwi się – po kilku sezonach nie spotka nas więc żadna kolorystyczna niespodzianka. Z kolei produkty z litego drewna pochłaniają dodatkowe koszty w zakresie konserwacji (impregnaty, oleje, praca), a gwarancja producentów wynosi od 24 miesięcy do 2 lat. Istnieje ryzyko, że w przypadku nie odpowiedniego montażu, producent nie przyzna gwarancji. Natomiast na kompozyt udzielana jest gwarancja do 25 lat.
Wybór desek do budowy tarasu czy ogrodzenia nie należy do najtrudniejszych decyzji. Producenci oferują różne typy desek, dzięki temu każdy może wybrać odpowiedni dla siebie materiał. Deski z kompozytu DuoFuse to wybór praktyczny, ze względu na ich wysoką trwałość i wygodę w codziennym użytkowaniu. Miłośnicy naturalnego piękna wybierają drewno egzotyczne, ilość słoi i zapach prawdziwego drewna to główne czynniki wpływające na decyzję o zakupie desek.
 
www.plastivan.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3179 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 31 Sierpnia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u