Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Planujemy wielkość domu

18 Września 2013
Panuje przekonanie, że budowa i utrzymanie własnego domu są droższe niż zakup i amortyzacja mieszkania. To jednak nie musi być prawda. Wystarczy tylko dobrze wszystko przemyśleć. Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednie zaplanowanie wielkości i architektury budynku.

Bardzo wiele spośród istniejących w Polsce domów jednorodzinnych jest nieodpowiednia dla potrzeb ich mieszkańców. Przez brak odpowiedniej świadomości ludzi powstawały i nadal powstają budynki wznoszone bez odpowiedniego zaplanowania. Budowa własnego domu to inwestycja na długie lata. Decydując się na ten krok trzeba patrzeć więc perspektywicznie, uwzględniając w wyborze jego architektury indywidualne potrzeby. Wybór wielkości domu powinien być dokonywany z uwzględnieniem własnych wymogów, w sposób przemyślany i świadomy. Taką możliwość w pełni zyskamy nie korzystając z gotowych projektów, ale korzystając z usług architektów. Fachowe firmy budujące domy od A do Z zapewniają wykonanie indywidualnego projektu bez dodatkowych kosztów.

Na koszty związane z postawieniem wymarzonego domu wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest kształt jego bryły. Planując sposób jej aranżacji najlepiej od razu unikać dużych powierzchni i skomplikowanych kształtów. Najbardziej oszczędne są rozwiązania zbliżone do poszczególnych brył geometrycznych, nie zawierające dużej, rozczłonkowanej komunikacji pomiędzy pokojami. Również ze względów funkcjonalnych najwygodniejsze jest planowanie budynku na rzucie zbliżonym do prostokąta, kwadratu lub prostego połączenia tych dwóch brył.

Jedną z najistotniejszych spraw dotyczących podjęcia decyzji o wielkości domu jest ilość jego przyszłych mieszkańców. W tej kwestii sprawa jest o tyle prosta, że model wielopokoleniowego domu rodzinnego został już zastąpiony jednorodzinnym. Większość przyszłych posiadaczy domu planując posiadanie dzieci bądź już je posiadając skupia się na modelach 2+1 lub 2+2. Dla czterech osób w zupełności wystarczy 120-150 m kw. parterowej powierzchni. Budowanie większego domu może być mniej korzystne pod względem finansowym oraz funkcjonalnym – również w samym jego utrzymaniu. Warto pomyśleć o poddaszu, które będzie można w razie potrzeb zaadoptować do użytku.

Obok ilości osób, które będą zamieszkiwały dom istotna jest przewidywana liczba pomieszczeń oraz ich powierzchnia. Optymalnym i najbardziej oszczędnym rozwiązaniem jest zaplanowanie w rozkładzie budynku 2-3 sypialni, kuchni, łazienki, wc, salonu, pomieszczenia gospodarczego i opcjonalnie garażu. Funkcję pomieszczeń dobrze jest podzielić na część prywatną i ogólnodostępną. – Wielkość pokoi zależy od indywidualnych potrzeb i funkcji, jakie mają spełniać. Współczesny styl życia powoduje jednak, że duże powierzchnie są zbędne. Nie tylko trudniej je utrzymać ze względów higienicznych, ale zwiększają one też dystans emocjonalny między domownikami – mówi Rene Xavier Gerard, prezes zarządu spółki Domy Gerard zajmującej się profesjonalną budową domów dla inwestorów prywatnych. Optymalna wielkość pokoju to ok. 15 m kw.

Ostatnim ważnym elementem wpływającym na koszty realizacji i późniejszego utrzymania własnego domu jest architektura rozkładu pomieszczeń. Aby oszczędnie wykorzystać przestrzeń całego domu warto myśleć o poszczególnych jego częściach w kontekście spełniania przez nie różnych funkcji – w zależności od pory dnia i potrzeby chwili. Pokój, który na co dzień służy jako gabinet, na czas przyjazdu gości może być sypialnią, a korytarz przez system szaf i regałów może spełniać funkcję garderoby czy biblioteczki. – Tym istotne jest skorzystanie z indywidualnego projektu domu tworzonego według konkretnych potrzeb mieszkańców, na rzecz gotowych projektów dostępnych m.in. w sieci. Takie podejście do sprawy pozwoli osiągnąć maksymalną funkcjonalność przy relatywnie niewielkiej powierzchni – podkreśla Rene Xavier Gerard.

www.domygerard.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 5610 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 18 Września 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u