Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Pora wybrać dachówkę! Cz. 2 Dachówki betonowe. Poradnik SUPERDEKARZA

27 Września 2017
Powoli, ale efektownie wyszły z cienia cenionych i osadzonych w tradycji dachówek ceramicznych, odkrywając swoje zalety i piękno nie mniejsze niż pierwowzór. Dachówka betonowa stanowi dziś kanon dekarstwa. Dlaczego warto rozważyć jej zakup? I w jakich kształtach czy technologiach możemy przebierać? Podpowiadają finaliści programu SUPERDEKARZ 2016.
 

Czym jest dachówka betonowa? 
 
Wizualnie dachówki betonowe niemal nie różnią się od ceramicznych, są też podobne w montażu. Podstawową różnicą między nimi jest jednak materiał, z jakiego są wykonane. Dachówka betonowa powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanego piasku kwarcowego zmieszanego z cementem i wodą. Barwienie następuje przy pomocy bardzo trwałych pigmentów, które czynią pokrycie odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Druga zasadnicza różnica kryje się w wielkości - o ile na 1 metr dachówki ceramicznej profilowanej przypada mniej więcej 10-13 sztuk, to w przypadku dachówki betonowej ok. 10 sztuk. Mimo większego rozmiaru, za sprawą 2 fal widocznych w dachówkach profilowanych, sprawia wrażenie drobniejszej. W efekcie dach wygląda delikatniej.
 
- Dachówki betonowe, inaczej zwane cementowymi, zyskują na popularności ze względu na wyjątkową trwałość, wspieraną przez nowe osiągnięcia technologiczne, jak np. technologia CISAR - mówi Damian Rolla, finalista programu SUPERDEKARZ 2016, właściciel firmy Usługi Ogólnobudowlane Damian Rolla z Głogowa. - Dodajmy do tego duży wybór kolorów, sposobu wykończenia powierzchni oraz kształtów, i okazuje się, że ceramikę wybieramy głównie z sentymentu jako "bliższą tradycji i naturze" oraz dla prestiżu. Dla mnie dachówka betonowa to synonim funkcjonalności i trwałości, jakiej oczekuje się po nowoczesnym budownictwie - dodaje dekarz.
 
Funkcjonalność dachówek betonowych przejawia się m.in. w tym, że nie mają poziomego zamka i przez to są wygodniejsze przy układaniu i drobnych naprawach dachu. 
 
W czym wybierać?
 
Z uwagi na kształt i styl możemy przyjąć podział na dachówki PROFILOWANE (stylizowane) i PŁASKIE (nowoczesne oraz karpiówkę).  Oto najpopularniejsze z nich w ofercie marki BRAAS, która została utytułowana  przez Gazetę Prawną "Konsumenckim Liderem Jakości 2017" w kategorii "Dachówki".
 
Profilowane: "esówki" 


Dachówka Bałtycka BRAAS brązowa.
 
To dachówki w formie fali, których pierwowzorem były "esówki" i "holenderki" ceramiczne. Przykładem jest dachówka Bałtycka z pochyloną falą - jej asymetryczność daje ciekawy efekt gry światła i cienia, doceniany przez polskich nabywców. Dostępna w 4 ciekawych kolorach, również w technologii CISAR. Z kolei Celtycka wyróżnia się symetryczną falą - jej profil przypomina sinusoidę. To najczęściej kupowany model BRAAS w Polsce, którego sekret tkwi w ponadczasowym designie. Dostępna w technologii Lumino oraz Cisar.
 
Profilowane: Rzymska i grecka


Dachówka Romańska w kolorze ceglanym.
 
Dachówka Romańska marki Braas to betonowy odpowiednik dachówki ceramicznej "holenderki płaskiej". Jest klasyczna i uniwersalna, ponieważ pięknie prezentuje się zarówno na małych budynkach, jak i okazałych willach. Dostępna w technologii LUMINO oraz CISAR oraz 5 najpopularniejszych kolorach: kasztanowym, ceglanym, brązowym, grafitowym i czarnym.
 
Dachówka Grecka marki BRAAS przypomina nieco "nadmuchaną" dachówkę Romańską i stanowi odpowiednik ceramicznych dachówek "romańskich". Ma wyraźniejszy rysunek i wyższy profil w porównaniu do Romańskiej. Jest też masywniejsza w formie, dlatego idealnie sprawdzi się na dachach wielkopowierzchniowych. Dostępna w 3 kolorach: brązowym, ceglanym i czarnym.
 
Płaskie: Karpiówka


Dachówka REVIVA marki Braas w kolorze ceglanym.
 
Betonowa dachówka "karpiówka" to jednocześnie pewnego rodzaju ukłon w stronę tradycji i pochwała nowoczesności. Jej przykładem jest Reviva, która łudząco przypomina ceramiczną karpiówkę, choć jest lżejsza, tańsza i szybsza w układaniu  od swojej ceramicznej odpowiedniczki. Właśnie swojej lekkości zawdzięcza opinię idealnej do remontowanych dachów.
 
Płaskie: Nowoczesne


Dachówka TEVIVA w kolorze grafitowym.
 
Nowoczesność to prostota formy. I taka jest Teviva - dachówka o prostej linii i czystym kształcie, dostępna w dwóch kolorach kojarzonych z nowoczesnym budownictwem: czarnym i grafitowym. Produkowana jest w technologii CISAR.
Tegalit Protegon to z kolei synonim "geometrii". Dachówka ta jest odpowiednia zarówno do nowego, jak i remontowanego domu. Tegalit jest nieco grubszy od Tevivy i daje większy światłocień pod linią uskoku dachówki. Sprawia wrażenie masywniejszego dachu, nie ujmując budynkowi elegancji i prostoty. 
 
Obalamy mity
 
To nieprawda, że "tylko ceramika jest ekologiczna". Dachówki betonowe dojrzewają w temperaturze do 60 °C, w odróżnieniu od dachówek ceramicznych, które wypalane są w temperaturze ok. 1.000 °C. Oznacza to oszczędność 70% energii i znaczną redukcję emisji CO2. Dach o powierzchni 160 m2 oszczędza tyle energii, ile starczyłoby do ogrzania domku jedno- lub dwurodzinnego przez rok. Dodatkowym argumentem za "ekologiczną stroną" betonu jest technologia PROTEGON - dzięki zastosowaniu w produkcji tlenku tytanu (tym, który stosuje się w kremach z filtrem UV) powoduje on mniejsze nagrzewanie się dachówek dzięki odbijaniu części promieniowania słońca. W upalne dni temperatura na spodzie dachówki jest nawet o 10 stopni mniejsza niż w przypadku innych dachówek, co przekłada się na komfort mieszkańców.
 
To mit, że dachówka betonowa jest mniej atrakcyjna, bo ma matowe wykończenie. Technologia CISAR, rozpowszechniona na polskim rynku przez markę BRAAS,  polega na zastosowaniu trzech warstw: nośnej (barwionej w masie o wysokiej wytrzymałości), wygładzającej (nasycona kolorem trwała warstwa drobnoziarnista) i warstwy uszlachetniającej (dwukrotnie nakładana powłoka  akrylowa). Te trzy warstwy zapewniają wytrzymałość, gładkość powierzchni oraz estetykę dachówki. - To właśnie CISAR sprawia, że nasze wyobrażenie o "chropowatości" czy "matowości" dachówek betonowych przestaje mieć rację bytu. CISAR wygładza powierzchnię betonu i dodaje jej połysku - mówi Rafał Szczepański, SUPERDEKARZ 2016, który położył w 2016 r. najwięcej dachów w technologii CISAR. Również technologia LUMINO nadaje dachówkom lekki połysk, czyni ich kolor bardziej intensywnym i trwałym oraz zwiększa odporność na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu dachówki zachowują doskonały wygląd na długie lata.
 
***
 
Wśród tak bogatej oferty z pewnością każdy, kto myśli o budowie dachu lub wymianie starego, dobierze optymalne rozwiązanie dla swojego domu. Pamiętajmy tylko, by wybór starannie przemyśleć, ponieważ materiał, na który się zdecydujemy, będzie nam służył dziesiątki lat.  Warto też przyjrzeć się szczegółom gwarancji udzielanej przez producentów dachówek - nie tylko na długość, ale także warunki wystawianej gwarancji. Np. BRAAS w ramach gwarancji na dachówki betonowe, w przypadku konieczności wymiany pokrycia, sfinansuje również koszty robocizny przez cały okres obowiązywania gwarancji - czyli 30 lat. Gwarancja na produkt to nie jedyne udogodnienie dla klienta dostępne na rynku.

W przypadku zakupu oryginalnych produktów Braas można uzyskać nie tylko gwarancję na dachówkę, ale także na cały system dachowy - więcej informacji można znaleźć na stronie: www.gwarancjasystemowa.pl
 
 Jeśli szeroka oferta nie daje ci spać, najlepiej porozmawiać z doświadczonym dekarzem i obejrzeć realizacje z zastosowaniem wybranych przez ciebie dachówek. Wybór zdecydowanie stanie się prostszy! 

Więcej informacji znajdziesz na www.superdekarz.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 895 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Września 2017

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u