Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

PORADNIK SUPERDEKARZA: Czas na przegląd dachu!

29 Września 2016
Starannie obejrzany, wyczyszczony, otoczony troską – wkrótce odwdzięczy się ciepłem i zapewni spokój ducha na nadchodzące, chłodne miesiące. Dach twojego domu! Nie zapomnij o nim, zanim przyjdzie zima – radzą Certyfikowani Dekarze BRAAS. 

- Z dachem jest jak z samochodem – jeśli o niego dbasz, zapewnisz odpowiednie paliwo i olej, regularnie go serwisujesz - możesz spokojnie ruszyć w długa drogę. Pomyśl tak o dachu swojego domu, który w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych – przy wietrze, deszczu, mrozach – musi zapewnić ci bezpieczeństwo i komfort mieszkania – mówi Andrzej Kowalski z firmy Dom-Bud Konstrukcje i Pokrycia Dachowe z Włocławka, Certyfikowany Dekarz BRAAS Certyfikowany Dekarz BRAAS. Fachowcy radzą: właśnie teraz jest najlepszy moment, by przyjrzeć się uważniej kondycji zadaszenia w naszych domach. W razie konieczności wykonania prac konserwacyjnych, dekarz może je wykonać, nim spadnie pierwszy śnieg. Od czego zacząć?
 
Kompletność dachówek
 
Choć widzisz swój dom codziennie, rzadko przyglądasz mu się w poszukiwaniu mankamentów. Tym razem obejrzyj go starannie, używając np. lornetki lub wysokiej drabiny. Sprawdź, czy nie brakuje żadnej dachówki i czy nie zwisają w nieregularny sposób. – Silne wiatry potrafią podnieść słabo zamocowane dachówki. Nie widzimy tego, bo dachówka lub jej element mogły spaść do rynny. Długotrwałe lub silne opady szybko i brutalnie odkryją ten defekt poprzez zawilgocenie wewnętrznej strony dachu, a nawet podciekania. Wizyta dekarza będzie niezbędna – wyjaśnia Andrzej Kowalski. 
 
Przy okazji przyjrzyj się podbitce lub nadbitce. Wszelkie braki stanowią idealne miejsce na kryjówkę ptaków, kun, os czy szerszeni. Dodatkowo niepotrzebnie wychładzają poddasze.
 
Skontroluj stan rynien 
 
Kontrola polegać będzie na wyczyszczenie rynien, czyli usunięcie zalegających w nich liści, szyszek, patyków i innych elementów przenoszonych przez wiatr. W miarę własnych możliwości sprawdź, czy nadal są szczelne i właściwie zamocowane. Bywa, że elementy systemu rynnowego z czasem ulegają odkształceniom, pęknięciom, więc deszczówka zalewa elewację albo wnika pod okap, co może doprowadzić do zniszczenia drewnianej konstrukcji dachu. Pamiętaj, aby oczyścić ujścia rynien – w przypadku zatkania liśćmi mogą spowodować efekt „wypychania” deszczówki z rynny i niekontrolowanego zalania posesji. 
 
- Rynny wykonywane są z różnych materiałów, wiec uszkodzenia też są różne. Najczęściej zdarzające się problemy to nieszczelność w miejscach połączenia rynien z PCV oraz korozja rynien stalowych – szczególnie w miejscach lutowanych połączeń. O ile oczyszczenie rynien z zalegających zanieczyszczeń czy test szczelności można wykonać samodzielnie, to wszelkie naprawy radzę powierzyć specjalistom – mówi Lech Faliszewski z firmy FAL-BUD PLUS Olsztyn, Certyfikowany Dekarz BRAAS.
 
Sprawdź kondycję komunikacji dachowej
 
Jeśli posiadasz tradycyjny kominek lub piec, zazwyczaj zamawiasz wizytę kominiarza – obawa przed zaczadzeniem bądź złą wentylacją w domu przypomina ci o tym, gdy zaczynasz myśleć o dogrzewaniu domu w jesienne wieczory. Stan techniczny ław i stopni kominiarskich nie znajduje się w centrum twojej uwagi. Tymczasem obluzowane lub skorodowane elementy systemu komunikacji dachowej mogą zagrażać życiu kominiarza i każdego fachowca, którego wpuszczasz na swój dach – choćby w celu zamontowania anteny. Na stan techniczny tego systemu wpływ mają obfite opady śniegu i jego obsuwanie się, a także wichury, które w ostatnich latach regularnie nawiedzają naszą strefę geograficzną. 
 
Choćby z racji wysokości, zleć sprawdzenie stanu komunikacji dachowej specjaliście, a w razie konieczności wymiany – poszukaj takich produktów, które posiadają rekomendacje organizacji kominiarskich i szanowane są za długą żywotność.

Co jeszcze sprawdzi twój dekarz?
Pamiętaj, że najbardziej dokucza nam problem, którego łatwo nie zobaczysz gołym okiem. Na dachu takimi elementami są kosze dachowe, obróbki blacharskie i przejścia przez połać – czyli tzw. newralgiczne elementy dachu, które należy regularnie sprawdzać. 
 
- Przyczyną przecieków na dachu często są obluzowane obróbki blacharskie, a także kruszący się silikon, który powinien je uszczelniać. Inną przyczyną są źle zamontowane lub słabej jakości taśmy do obróbki komina czy gąsiorów albo elementy kosza dachowego. Czasami osobie, która nie zajmuje się pracami budowlanymi, trudno jest ocenić skalę oraz efekty takich uszkodzeń, a późniejsze naprawy są nietanie  – dodaje Lech Faliszewski.
 
Sezonowy przegląd dachu najlepiej powierzyć fachowej ekipie dekarzy, którzy wiedzą, jak go wykonać. Doświadczonych Certyfikowanych Dekarzy BRAAS, którzy działają na terenie całej Polski, warto poszukać za pośrednictwem wyszukiwarki na portalu www.superdekarz.pl oraz www.braas.pl.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1204 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 29 Września 2016

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u