Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Powrót architektury PRL-u?

3 Marca 2015
Pamiętasz, jak wyglądały domy w czasach PRL-u? Proste, szare „klocki” niczym nie przypominają dzisiejszych stylowych projektów. Czy aby na pewno? Okazuje się, że inwestorzy coraz częściej obserwują ich wielki powrót.

Czy nowoczesne rozwiązania architektoniczne mogą szukać inspiracji w budynkach rodem z PRL-u? Infografika przygotowana przez pracownię Dobre Domy pokazuje, że jak najbardziej. Przede wszystkim jednak dostrzec można, jak zmieniła się polska architektura z biegiem czasu. Współczesne domy zazwyczaj są parterowe, posiadają dwuspadowy dach i otwartą przestrzeń (np. poprzez połączenie kuchni, jadalni i pokoju dziennego). Budownictwo z czasów PRL preferowało wydzielanie każdego pomieszczenia, płaskie dachy i budynki w kształcie standardowego klocka.

Różnice można też zauważyć w przypadku inwestorów – kiedyś domy budowano głównie dla rodzin wielodzietnych, w tej chwili decydują się na to również single i młode małżeństwa. Z tego względu coraz częściej zauważyć można projekty małych, parterowych domków w zastępstwie tych większych, piętrowych.

A co z inspiracjami z czasów PRL?

Powraca przede wszystkim geometria i proste kształty, które wykorzystuje się w projektach domów nowoczesnych. Inwestorzy częściej wybierają też płaskie dachy, ponieważ kojarzą się z prostotą i klasyczną elegancją.

Więcej na www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/powrot-architektury-prl-u/Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2780 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 3 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u