Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Czym jest umowa deweloperska i na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu?

23 Czerwca 2021
Mieszkanie, którego zakupem jesteś zainteresowany, jeszcze nie powstało? W takiej sytuacji podpiszesz z deweloperem umowę deweloperską. Jakie zapisy powinny wzbudzić Twoją czujność? Dowiedz się, jak analizować treść takiej umowy.
 
 
 

Na czym polega umowa deweloperska i czy jej podpisanie jest korzystne?
Umowa deweloperska to umowa dwustronnie zobowiązująca. Oznacza to, że po jej podpisaniu każda ze stron (Ty i deweloper) zyskuje zarówno prawa, jak i obowiązki. Jako kupujący będziesz miał prawo dochodzić przeniesienia na siebie własności nieruchomości i obowiązek zapłaty za to ustalonej kwoty. W przypadku dewelopera jest odwrotnie – ma on prawo do zapłaty i obowiązek zawarcia z Tobą umowy przenoszącej własność nieruchomości na Ciebie.
 
Jak można przeczytać na stronie internetowej https://www.umowadeweloperska.pl/,
rola umowy deweloperskiej polega na uregulowaniu kwestii najistotniejszych dla Ciebie i dewelopera. W rezultacie w treści tego dokumentu znajdziesz informacje między innymi o cenie nieruchomości i zobowiązanie do zawarcia umowy przenoszącej własność.
 
Zawarcie umowy deweloperskiej oznacza dla Ciebie szereg korzyści. Decydując się na mieszkanie jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy, będziesz miał większy wybór. Z deweloperem możesz też omówić na przykład kwestię połączenia dwóch kupowanych mieszkań. W umowie może również znaleźć się informacja o cenie nieruchomości – wówczas będziesz miał pewność, że nie wzrośnie ona w momencie, w którym będziesz podpisywał akt notarialny.
 
Niekorzystne zapisy i klauzule zakazane w umowie deweloperskiej
W przypadku transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości to deweloper jest tą silniejszą stroną. Wyraża się to choćby w fakcie, że to deweloper najczęściej przedstawia szkic treści umowy deweloperskiej klientowi. Jeżeli otrzymałeś taki dokument, powinieneś się z nim dokładnie zapoznać. Zdarza się, że w jego treści znajdują się:
 
• klauzule niedozwolone (abuzywne). To zapisy niezgodne z prawem. Przykładem klauzuli niedozwolonej jest postanowienie, zgodnie z którym odpowiedzialność dewelopera zostanie ograniczona lub nawet wyłączona czy możliwość dokonywania przez dewelopera zmian w umowie bez konieczności uzyskania zgody kupującego. Rejestr klauzul niedozwolonych znajdziesz na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
• zapisy niekorzystne dla kupującego lub niedozwolone – czasem postanowienia umowy mogą być dla Ciebie po prostu niekorzystne. Jeżeli nie masz pewności, czy dany zapis nie przysporzy Ci w przyszłości problemów, skonsultuj się z prawnikiem. Radca prawny specjalizujący się w nieruchomościach może też przygotować dla Ciebie propozycje zapisów, które nie będą wiązać się dla Ciebie z ryzykiem.

Analiza treści umowy deweloperskiej to jeden z etapów sprawdzenia firmy deweloperskiej. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie stracisz na planowanej transakcji, to powinieneś też zapoznać się z prospektem informacyjnym i poszukać opinii o deweloperze. Sprawdzając dokładnie przyszłego kontrahenta, możesz ograniczyć ryzyko do minimum.


 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 368 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 23 Czerwca 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u