Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Skorzystaj z porad fachowców i zabezpiecz swój dach przed wichurami.

9 Września 2013
Wraz z nadchodzącą jesienią zbliża się czas najsilniejszych, porywistych wiatrów. SUPERDEKARZE podpowiadają w jaki sposób wiatr oddziałuje na nasz dach i uspokajają, że jeżeli jest odpowiednio skonstruowany, to przetrwa bez uszczerbku wietrzny sezon.

Na dach trzeba spojrzeć jak na pewien rodzaj skrzydła. Wiatr potrafi przenieść dach na pole do sąsiada albo przerzucić jedną połać przez kalenicę na przeciwną stronę.  Generalnie rzecz ujmując, dachy mają całkiem niezłe parametry aerodynamiczne i gdyby nie mocowanie krokwi do murłat, a murłat do wieńca i ścian, to całe dachy szybowałyby dość często. Najczęściej dachówki mocuje się wcale nie dlatego, żeby „nie spadły”, lecz żeby „nie odleciały” do sąsiada – tłumaczy SUPERDEKARZ Dariusz Nowicki z firmy Kanobud z Opola. Na szczęście – odpowiednie mocowanie skutecznie uniemożliwia dachom „latanie”, warto więc zadbać o to, by było zaprojektowane zgodnie z odpowiednimi normami.

Projekt a teren budowy
Niezależnie od tego, czy wybierzemy projekt indywidualny, czy projekt domu z katalogu – niezbędne jest dostosowanie projektu do terenu. Duże znaczenie ma tu położenie domu. Według normy Eurokod - EN 1991-1-4:2008 Polskę możemy podzielić na trzy strefy obciążenia wiatrem. Według tej normy najbardziej narażone na działanie wiatru są południowe części  województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego oraz północne części woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Projektant opierając się na tej normie oraz na podstawie konkretnych obliczeń dla konkretnego dachu, z konkretną lokalizacją i konkretnym modelem dachówki, znając wytrzymałość klamer wyznaczy potrzebną ich liczbę na metr kwadratowy dachu.

Wybór pokrycia
Według Superdekarza Łukasza Budzyńskiego z firmy „Budzyński”, na terenach narażonych na wiatr najlepiej sprawdza się dachówka. Ma ona mały format i jest ciężka, a więc siła wiatru z trudem ją podnosi. Przy standardowej sile wiatru co najwyżej może dojść do uniesienia lub uszkodzenia kilku dachówek. Tymczasem pokrycie wielkoformatowe może zostać zdjęte całe, niekiedy nawet z więźbą. - Jeśli chodzi o ewentualną naprawę, to dachy ułożone z drobnych elementów mają tę zaletę, iż łatwo wymienia się poszczególne części. W przypadku pokryć wykonanych z materiałów wielkoformatowych (np. blachodachówki), naprawa wiąże się często z wymianą sporej części dachu, a to z kolei skutkuje sporymi wydatkami - twierdzi Superdekarz.

Sposób mocowania dachówek
W większości przypadków dachówki na połaciach nie są mocowane. Mocuje się jedynie dachówki szczytowe, w obszarze brzegowym, dachówki cięte w koszach, cięte na grzbietach, cięte przy oknach połaciowych oraz przy kominach. Z kolei na połaciach dachówka utrzymuje się pod wpływem własnego ciężaru.
Do mocowania dachówek służą spinki do dachówek oraz klamry do gąsiorów, które stanowią najlepsze zabezpieczenie dachu. Aby było ono skuteczne, trzeba dokładnie zaprojektować ilość oraz rozmieszczenie klamer. Na to wpływ mają: kąt nachylenia połaci, wysokość budynku, fragment połaci oraz rodzaj konstrukcji  dachu. Te parametry bierze pod uwagę projektant przy obliczeniach.
Przy dużym nachyleniu dachu (powyżej 65 stopni) należy mocować każdą dachówkę połaciową. Producenci posiadają własne, sprawdzone klamry przeznaczone do poszczególnych rodzajów dachówek. Przy dachówce karpiówce istnieje dylemat – gwoździe czy wkręty? Najczęściej decyduje o tym dekarz, opierając się na swoim doświadczeniu i wiedzy.

Prognozy długoterminowe – będzie wiało
Klimatolodzy ostrzegają, że w kolejnych latach w skutek globalnego ocieplenia może zwiększyć się liczba gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak trąby powietrzne czy wichury. Niezależnie od tego, czy wierzymy w prognozy czy podchodzimy do ostrzeżeń sceptycznie, warto zainwestować w dach odporny na silne wiatry. Wydatek na dobry projekt wykonawczy, klamry zabezpieczające a przede wszystkim na sprawdzonych i dobrych dekarzy jest inwestycją w bezpieczeństwo i spokojny sen w czasie wichur.

www.superdekarz.pl

Zobacz prezentację Monier BRAASGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2269 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 9 Września 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u