Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Trudny wybór - dachówka ceramiczna czy cementowa?

20 Grudnia 2017
Gdy nowy rok już za pasem, snujemy plany na przyszłość. Nie tylko te dotyczące wakacyjnych wojaży, lecz również te związane z naszym najbliższym otoczeniem. Często dotyczą one budowy lub remontu domu,  a ważnym etapem takiej inwestycji jest dopasowanie odpowiedniego pokrycia dachowego. Najlepiej nie czekać z tym na ostatnią chwilę i już teraz zastanowić się nad wyborem najlepszego rozwiązania.

Jeszcze do niedawna w Polsce dużą popularnością cieszyły się głównie blachodachówka oraz dachówka ceramiczna, jednak od pewnego czasu na popularności zyskuje również dachówka cementowa. Czy można jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest lepsza? Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad tym pytaniem, ponieważ przed podjęciem decyzji, trzeba będzie wziąć pod uwagę kilka aspektów.  

Tradycja w nowoczesnej postaci

Dachówki cementowe to, podobnie jak dachówki ceramiczne, pokrycie wykorzystywane na dachach od wieków. Nowoczesne metody produkcji różnią się oczywiście od tych stosowanych wcześniej, lecz dachówki cementowe nadal wytwarza się z naturalnych materiałów - mieszaniny piasku, cementu oraz pigmentów na bazie tlenków żelaza i wody. Jest to wyrób cechujący się wyjątkową wytrzymałością na mróz i trudne warunki atmosferyczne, co sprawia, że może być stosowany na obszarach, gdzie panuje zmienna aura i częste wahania temperatury. Specyfika produkcji i używanych w niej surowców umożliwia uzyskanie gładkich, pozbawionych odkształceń dachówek.

Dachówki cementowe renomowanych producentów mogą być pokrywane specjalnymi powłokami.  Dla przykładu, w przypadku rozwiązań oferowanych przez CREATON Polska są to: PLANAR oraz DURATOP PRO. - PLANAR jest nowoczesnym, matowym wykończeniem stanowiącym naturalną ochronę, zabezpieczającą dach przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Wygładza powierzchnię, co ułatwia spływanie wody, a także uniemożliwia osadzanie się zanieczyszczeń. Gładka, połyskująca powłoka DURATOP PRO sprawia zaś, że dachówka jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i długo zachowuje intensywną barwę. Posiada również właściwości hydrofobowe. Nasze dachówki cementowe objęte są 30-letnią gwarancją, zgodnie z warunkami gwarancji - tłumaczy Ryszard Mayer, Regionalny Dyrektor Sprzedaży CREATON Polska.

Zalety ceramiki

Dachówka ceramiczna to produkt, który docenią zwolennicy tradycyjnych rozwiązań. Sprawdzi się ona np. na budynkach o dworkowym wyglądzie - do budowli w takim stylu często wybierane jest pokrycie w kolorze ceglastym. Ten rodzaj dachówki występuje w wielu różnych kształtach. Do najchętniej wybieranych należą: esówka, marsylka oraz karpiówka. Ta ostatnia idealnie nadaje się do pokrywania miejsc o nietypowym kształcie, jak np. wole oko. W przypadku obiektów o nowoczesnej architekturze można natomiast zastosować dachówki ceramiczne płaskie.

Dachówka ceramiczna wytwarzana jest z wyselekcjonowanej gliny. Dzięki temu cechuje ją ponadczasowe, naturalne piękno. Z tego samego powodu może być także niejednorodna, co warto mieć na uwadze. Istotna jest też jej waga - jeden metr kwadratowy waży od 50 do 70 kg. Oznacza to, że konstrukcja dachowa musi być solidna, aby móc na niej położyć ten materiał. - Dużym atutem tego rodzaju pokrycia jest jego trwałość - dachówki ceramiczne CREATON objęte są 50-letnią gwarancją, zgodnie z warunkami gwarancji. Dostępne są też dla nich różnego rodzaju powłoki - wyjaśnia ekspert. Można np. wybrać opcję glazurowania - zabezpieczona w ten sposób, jest odporna na zabrudzenia i porastanie mchem. Podobną techniką jest angobowanie, które polega na pokryciu dachówki przed wypalaniem warstwą białej lub barwionej glinki. Powłoki będą dobrym rozwiązaniem, jeśli budynek jest zlokalizowany w pobliżu skupisk zieleni - zapewnią wówczas dodatkową ochronę.
Różnorodność i rozwiązania systemowe

Dużą rolę przy wyborze pokrycia dachowego odgrywa jego kolorystyka. W odróżnieniu od wielobarwnych dachówek ceramicznych, dachówki cementowe dostępne są zwykle w różnorodnych odcieniach szarości, czerni lub bieli. Jeśli zależy nam więc na oryginalnym kształcie dachu, postawmy na dachówki ceramiczne (np. w ramach oferty CREATON Polska możemy wybierać spośród 254 kombinacji modeli i kolorów).

Rodzaj pokrycia powinien być także dopasowany do kształtu dachu. Dachówki ceramiczne i cementowe najlepiej stosować na połaciach o nachyleniu od 10° (przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia) do 65°. Na dachach o skomplikowanych kształtach oraz połaciach z wieżyczkami, łukami czy wspomnianymi wolimi okami, najlepiej sprawdzą się małoformatowe dachówki ceramiczne, np. popularne karpiówki.

Dla obu typów dachówek możemy też dobrać rozwiązania systemowe, takie jak gąsiory, kominki wentylacyjne czy systemy ochrony przeciwśnieżnej. Zwiększają one funkcjonalność oraz zapewniają bezpieczeństwo przy korzystaniu z połaci. Najlepiej skorzystać tu z oferty jednego producenta, aby zyskać pewność, że wszystkie elementy będą dopasowane pod względem funkcjonalnym, estetycznym i umożliwią wykonawcom łatwy montaż.

Przy doborze rodzaju dachówki powinniśmy uwzględnić lokalizację domu. Na obiekcie położonym w pobliżu lasu, parku lub dużych skupisk drzew, gdzie na dach może spadać igliwie bądź liście, lepiej sprawdzi się dachówka ceramiczna, która może być glazurowana lub angobowana. Rozpoczęcie procesu decyzyjnego już teraz pozwoli nam uwzględnić wszystkie aspekty i zrealizować inwestycję przy sprzyjającej pogodzie. Poza dopasowaniem pokrycia dachowego, ważną kwestią jest też zatrudnienie wykwalifikowanego fachowca - dobrze dobrane i zamontowane dachówki posłużą nam przez kilkadziesiąt lat.

Więcej informacji znajdziesz na www.creaton.plGaleria:

powrót


Odwiedzono: 1025 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 20 Grudnia 2017

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u