Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Trwały taras na wspornikach

24 Czerwca 2013
Elegancki taras to nie tylko wyrafinowana estetyka harmonijnie łącząca się otaczającą przestrzenią, ale również wyjątkowa trwałość. Dekoracyjne płyty betonowe Monza i Maxima, o regularnym kształcie i grubości, idealnie nadają się na nawierzchnię tarasów domów jednorodzinnych oraz obszernych balkonów w blokach i domach szeregowych. Do ich montażu najlepiej użyć wsporników.

Każdy lubi mieć swoje miejsce na ziemi. Odpoczynek na tarasie, w letni wiosenny wieczór, z widokiem na ogród, kojąco działa nie tylko na ciało. Dodajmy - odpoczynek na dobrze wykonanym tarasie. Planując budowę tarasu warto zdecydować się na rozwiązania sprawdzone i najlepsze – rozwiązania, które eliminują ryzyko wystąpienia błędów, wysokich  kosztów oraz ewentualnych napraw. Trwałą nawierzchnię o estetycznym wyglądzie gwarantuje taras ułożony na specjalnych wspornikach.

Taras na podbudowie czy na wylewce?
Planując budowę tarasu na gruncie możemy wybrać jedną z dwóch metod. Pierwszy sposób polega na odpowiednio dobrym zagęszczeniu podłoża oraz wykonaniu opaski ograniczającej. W takim wypadku profesjonalna ekipa z wykonaniem prac nie powinna mieć najmniejszych problemów. Co więcej - wykonany w ten sposób taras, na zagęszczonym podłożu, z zachowaniem reżimu technologicznego, posłuży nam przez wiele, wiele lat.

Nie jest to takie oczywiste w przypadku technologii budowy tarasu na wylewce betonowej pokrytej następnie płytkami ceramicznymi. Metoda ta nie dość, że jest czasochłonna i wymaga niezwykłej precyzji to obarczona jest dużym ryzykiem popełnienia wielu błędów wykonawczych, a wśród wymienić można: zastosowanie zbyt małego zbrojenia płyty, niewłaściwe fundamentowanie czy też niewłaściwie wykonaną izolację przeciwwilgociową. Może się okazać, że pozornie dobrze wykonany taras, po jednej zimie, wymagać będzie skomplikowanej i kosztownej naprawy.

W przypadku tarasu na stropie najczęściej stosowane są mrozoodporne płytki gresowe. Są one klejone do przygotowanej wcześniej wylewki betonowej, która musi być w odpowiedni sposób zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wilgoci. Niestety stosując ten sposób montażu dysponujemy ograniczoną gamą środków izolacyjnych, co może skutkować tym, że woda bez przeszkód zniszczy nasz taras.

Na łatwo, szybko i bezpiecznie
Bezkonkurencyjną, łatwą w wykonaniu, i pozwalającą uniknąć błędów wykonawczych metodą budowy tarasu jest technologia tarasu wentylowanego. Taras wentylowany to nic innego jak prosta konstrukcja złożona ze wsporników, o stałej lub regulowanej wysokości, ustawionych na stabilnym podłożu oraz ułożonych na nich płytach. Tak wykonany taras gwarantuje trwałą nawierzchnię o estetycznym wyglądzie.

''Budując taras przy stosowaniu wsporników nie zachodzi potrzeba używania skomplikowanych narzędzi, a taras układamy na sucho, bez stosowania chemii budowlanej.  W tym wypadku nie występują problemy z uszczelnianiem, o wiele prostsze jest również przygotowanie podłoża. Ponadto pomiędzy płytami a gruntem, bez przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych, bardzo łatwo możemy ułożyć instalację elektryczną i wodną, a jeśli zachodzi taka konieczność taras można bardzo szybko i prosto  zdemontować. Przy tak ułożonym tarasie nie występuje również zjawisko odspajania się płyt pod wpływem mrozu'' – mówi Tomasz Kopyra Koordynator ds. rozwoju rynku firmy Libet.

W przypadku tarasu wentylowanego na stropie zastosowanie systemu ze wspornikami umożliwia nie tylko bardziej precyzyjne wykonanie izolacji zabezpieczającej przed szkodliwym działaniem wody, ale również zastosowania praktycznie dowolnych materiałów, począwszy od środków bitumicznych, na foliach i membranach dachowych skończywszy. Jedynym wymogiem jest w tym wypadku jest konieczność właściwego ukształtowania spadku wylewki, od którego zależeć będzie odprowadzania wody deszczowej. Regulowane wsporniki umożliwiają utrzymanie szerszej przestrzeni pomiędzy płytami, a podłożem, co daje większe możliwości jej zagospodarowania. To doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy aby nasz taras częściowo lub w całości znajdował się nad basenem czy oczkiem wodnym.

www.libet.pl
powrót


Odwiedzono: 5289 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 24 Czerwca 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u