Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Warsztat domowy - co powinno się w nim znaleźć i jak go urządzić

21 Marca 2020
Domowy warsztat to marzenie każdego majsterkowicza. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z majsterkowaniem, możesz pomyśleć o wydzieleniu i zaaranżowaniu w domu czy mieszkaniu przestrzeni przeznaczonej uprawianiu tego niezwykłego hobby. Zastanawiasz się czy warto? Oczywiście! Mając urządzony domowy warsztat nie będziesz musiał za każdym razem, gdy zabierzesz się do pracy, wyjmować wszystkich narzędzi, a po skończonej robocie chować ich do odpowiednich skrzynek i szafeczek. Ponadto zyskasz przestrzeń do twórczych eksperymentów - w warsztacie nie będziesz na każdym krok bał się, że coś poplamisz lub zabrudzisz, gdyż do tego służy warsztat - żeby to w nim, a nie w innych pomieszczeniach niszczyć meble i brudzić podłogę.


Jednak urządzanie takiej przestrzeni może być problematyczne. Jeśli nie dysponujemy garażem czy piwnicą, którą możemy przeznaczyć na warsztat, a nasza przestrzeń jest mocno ograniczona, możemy stanąć przed wieloma dylematami: jak ułożyć narzędzia, by się zmieściły? Co zrobić, aby zachować porządek? Jakie meble trzeba kupić? Które sprzęty i narzędzia można sobie odpuścić na początku? Jak zabrać się za planowanie przestrzeni do majsterkowania? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

Urządzanie domowego warsztatu najlepiej zacząć od dokładnego planowania. Przede wszystkim musimy się zastanowić w jakim celu urządzamy nasz warsztat. Ktoś powie, że po to, by majsterkować. Dziękujemy za stwierdzenie tej oczywistości, jednak musimy zdać sobie sprawę, że majsterkowanie nie jest jednorodnym hobby i ma wiele twarzy. Inaczej będzie wyglądał warsztat stolarza, a inaczej warsztat elektrotechnika. Jeszcze inaczej urządzi przestrzeń mechanik samochodowy ulepszający motocykle. Ten ostatni raczej nie będzie zbyt często korzystał ze stołu warsztatowego, podczas gdy dla elektronika będzie to podstawowa przestrzeń do pracy. Przykłady różnic można mnożyć, jednak zastanówmy się nad najważniejszymi. Należy do nich z pewnością obecność i stopień wykorzystania stołu warsztatowego, jednak co poza tym?

Jedną z podstawowych różnic będzie sposób przechowywania narzędzi. W przypadku warsztatu ze stołem roboczym warto zainteresować się tablicami narzędziowymi. Zawieszona na ścianie tablica umożliwia uporządkowanie narzędzi przy jednoczesnym zachowaniu swobodnego dostępu do wszystkich. Dodatkowo pozwalają zorganizować i ułożyć narzędzia w dogodny dla nas sposób - nie musimy się przejmować wymysłami producentów, jak to jest w przypadku skrzynek.

Natomiast rozwiązaniem dostosowanym do warsztatów bez stołów warsztatowych, za to z dużą przestrzenią roboczą, są wózki warsztatowe i gabloty narzędziowe. Te pierwsze są bardziej mobilne i można je przemieszczać po warsztacie, natomiast te drugie pozwalają na wygodniejszy dostęp do wielu narzędzi jednocześnie. Gabloty narzędziowe od producenta możemy wyposażyć w takie narzędzia, w jakie chcemy - zmieszczą się tam zarówno precyzyjne śrubokręty, jak i duże dłuta, piły i młotki.


Galeria:


powrót


Odwiedzono: 10943 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 21 Marca 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u