Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wentylacja grawitacyjna, czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

15 Maja 2013
Wentylacja grawitacyjna, z racji mniejszych kosztów inwestycyjnych i prostoty wykonania instalacji, jest najczęściej wybieranym typem wentylacji do nowo budowanych obiektów biurowych, budynków mieszkalnych czy domów jednorodzinnych. W ten sposób inwestor spełnia podstawowe potrzeby mieszkańców lub przyszłych najemców w zakresie wymiany powietrza, przy jak najmniejszym nakładzie finansowym. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) można poprawić jakość powietrza w budynku. Jakie jeszcze zalety ma wentylacja mechaniczna? Jakie są koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w porównaniu z wentylacją grawitacyjną?

Jak działa wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna działa dzięki różnicy temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku. Im większa jest ta różnica, tym większa intensywność wentylacji grawitacyjnej. Stąd można wysunąć prosty wniosek, że najintensywniejsza wymiana powietrza będzie miała miejsce zimą, zaś latem - ruch powietrza będzie praktycznie niezauważalny.
W przypadku wentylacji grawitacyjnej w budynkach występują tylko elementy wywiewne, dodatkowo wiejący wiatr również przyczynia się do "wysysania" powietrza z budynku przez komin. Nawiew powietrza odbywa się przez nieszczelności w przegrodach budynku (oknach, drzwiach) lub na przykład poprzez nawiewniki higrosterowalne w oknach (warto pamiętać, że montaż nawiewników higrosterowanych generuje dodatkowe koszty). Powietrze dostające się w ten sposób do wnętrza budynku jest nieprzefiltrowane i niepodgrzane. Tak więc zimą, kiedy wentylacja grawitacyjna działa najintensywniej, mieszkańcy i użytkownicy stają często przed dylematem: rozszczelnić okna czy nie? Jeśli nie rozszczelni się okien, żeby nie tracić energii na podgrzanie powietrza (ogrzewanie), to intensywność wentylacji grawitacyjnej może okazać się bardzo niska. Za to rozszczelnienie okien spowoduje większy napływ powietrze do oddychania, ale za to straci się sporo energii na podgrzanie tego powietrza.
Należy pamiętać, że źle działająca wentylacja grawitacyjna wiąże się z niedoborem tlenu do oddychania i nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach. Niedostateczna wymiana powietrza to również pyłki, grzyby i kurz w powietrzu.

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja)?
Wentylacja mechaniczna działa tak, jak sobie tego życzy użytkownik. Wymiana powietrza w budynku odbywa się za pośrednictwem rekuperatora. Dzięki zastosowaniu wentylatorów w centrali wentylacyjnej można sterować ilością powietrza wymienianego w obiekcie, zmniejszając szybkość wymiany, gdy w budynku jest niewiele osób, bądź intensyfikując wymianę powietrza gdy osób jest znacznie więcej.
Ponadto zastosowany w centrali wentylacyjnej wymiennik odzysku ciepła pozwala wstępnie podgrzać powietrze z zewnątrz. Przekłada się to na obniżenie wymaganej wydajności układu grzewczego budynku (a co za tym idzie mniejszy kocioł c.o., mniejsze grzejniki, itd.). W zależności od rodzaju wymiennika ciepła oraz temperatur powietrza, poziom odzysku ciepła może się wahać od około 50 nawet do 90  procent.
Dodatkowym atutem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są filtry powietrza w centrali wentylacyjnej. Dzięki tym filtrom powietrze dostarczane do pomieszczeń jest świeże, czyste oraz wolne od zanieczyszczeń pyłowych.

Trzy najważniejsze czynniki przemawiające na korzyść wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to:
  • kontrolowana intensywność wentylacji,
  • odzysk ciepła (a więc oszczędność energii) oraz
  • ciągła filtracja powietrza.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i wentylacja grawitacyjna - koszty inwestycyjne
Instalacja wentylacji grawitacyjnej to przewody kominowe, odprowadzające powietrze z pomieszczeń oraz ewentualne elementy nawiewne, np. nawiewniki higrosterowalne. Zatem na koszt wykonania wentylacji grawitacyjnej składają się koszty zakupu materiału na kominy i elementów nawiewnych oraz robocizna. Należy również pamiętać, że wybudowanie kominów zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczeń w budynku, która również ma swoją wartość. Tak więc, aby można było porównać wentylację grawitacyjną z wentylacją mechaniczną, należałoby policzyć koszt kominów odprowadzających powietrze z każdego pomieszczenia, które chcemy wentylować.
W przypadku wentylacji mechanicznej, kosztem jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, instalacja w postaci przewodów, elementów nawiewnych i wywiewnych wraz z ich montażem oraz robocizna. Porównując obie instalacje okaże się, że koszt obiektu, w którym jest wentylacja grawitacyjna będzie zaledwie kilka tysięcy złotych mniejszy od kosztu obiektu, w którym zastosowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. A to w ogólnej wartości całego budynku, sięgającej zwykle kilkuset tysięcy złotych, jest różnicą bardzo niewielką.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i wentylacja grawitacyjna - koszty eksploatacyjne
Wentylacja grawitacyjna kosztów eksploatacyjnych z pozoru nie ma żadnych. W rzeczywistości są one jednak ogromne, ponieważ powietrze dostarczone do budynku przez nieszczelności lub nawiewniki w oknach trzeba ogrzać. Czyli potrzebny jest sprawna instalacja grzewcza (dobry kocioł c.o., grzejniki), która wygeneruje spore koszty związane z ogrzewaniem budynku.
W przypadku wentylacji mechanicznej (rekuperacji) do kosztów eksploatacyjnych zalicza się koszty prądu pobieranego przez wentylatory w centrali wentylacyjnej, nagrzewnica powietrza oraz okresowe przeglądy instalacji. Należy pamiętać, że moc wentylatorów w centrali wentylacyjnej jest kilkukrotnie niższa od ilości ciepła odzyskiwanej w wymienniku (przykład rekuperator Ekozefir RK-500-SPE: pobór mocy wentylatorów to maksymalnie 240 W, natomiast przy nominalnych parametrach centrali, odzyskiwana moc cieplna to aż 5360 W).

Czy można wycenić komfort użytkowania budynku, w którym wymiana powietrza jest kontrolowana przez rekuperator?
Jest to aspekt, którego wycenić się nie da. Jednak każdy już od pierwszego dnia doceni komfort przebywania w domu z wentylacją mechaniczną: świeże i czyste powietrze, którego wymiana odbywa się przez rekuperator i jest w pełni kontrolowana przez użytkownika, bez konieczności otwierania okien, a to wszystko przy znacznie mniejszym zużyciu energii.


www.ekoklimax.pl

www.ekozefir.plZobacz prezentację EKOZEFIRGaleria:
powrót


Odwiedzono: 4398 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 15 Maja 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u