Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Zawsze w pełnym blasku

16 Stycznia 2011
Dach jest, obok elewacji, najbardziej reprezentatywną powierzchnią kształtującą estetyczny wizerunek architektury domu. Jego odporność, trwałość i wygląd przekłada się bezpośrednio na „prezencję” całego budynku.

Zadaniem dachu jest przede wszystkim ochrona budynku przed opadami atmosferycznymi. O tym decyduje jakość użytych na pokrycie materiałów i precyzja wykonania połaci, aa niekiedy jej regularna konserwacja. Nieco inaczej jest z kwestią estetyki dachu, bo jego wygląd jest zależny przede wszystkim od właściwości materiału użytego na pokrycie.
(fot. Röben)


Wzór do naśladowania
Wśród materiałów używanych do układania dachu jednym z najpopularniejszych i najdłużej stosowanych w budownictwie są dachówki ceramiczne. Wyjątkowa trwałość ceramiki i stosunkowa łatwość pozyskania głównego składnika masy ceramicznej – gliny, wpłynęły na jej ogromną popularność. Wśród renomowanych producentów ceramiki budowlanej tradycyjna technologia wypalania masy ceramicznej została przez współczesnych inżynierów ceramików poddana precyzyjnej kontroli na każdym etapie produkcji. Jest to gwarancją jakości każdej partii produktów trafiających do klientów.

W tęczowych barwach
Najpopularniejsze barwy dachówek to odcienie czerwieni. Dzisiaj nie ma trudności z otrzymaniem również innych barw: żółcieni, brązów, czerni, szarości (antracyt), odcieni niebieskiego oraz kolorów mieszanych (jesienny liść, rustykalny). Warto pamiętać, że naturalny kolor dachu jest wynikiem wypalania masy ceramicznej, a nie dodawanego do masy barwnika. Dzięki temu otrzymana w produkcji barwa pozostaje zawsze intensywna.

Powierzchnia dachu musi znosić ekstremalne warunki pogodowe. Zimą trwają powtarzające się dobowe cykle nagrzewania powierzchni dachu w dzień (w słońcu) i jego zamrażania nocą. W wielu rejonach deszcz zawiera zanieczyszczenia o agresywnym charakterze (kwaśne deszcze). Latem słońce nagrzewa dach do bardzo wysokich temperatur. Na wszystkie te czynniki dachówka ceramiczna jest niewrażliwa. W miarę upływu lat nie blaknie w słońcu (mimo silnego promieniowania ultrafioletowego), nie wymaga odświeżania, uzupełniania ubytków powierzchni, malowania.

To nie czary
Dachówki ceramiczne mają gładką powierzchnię. Minimalizuje to osadzanie się kurzu i zanieczyszczeń, które najczęściej są spłukiwane przez opady deszczu. Jednocześnie gładka i równa powierzchnia skutecznie utrudnia i hamuje rozwój mchów na połaciach pochylonych na północ.

Zewnętrzną powierzchnie niektórych modeli dachówek ceramicznych pokrywa się przed wypaleniem warstwą tzw. angoby lub glazury. Są to procesy, które wykorzystują na powierzchni dachówek szlachetne glinki o specjalnych właściwościach. Pokryte angobą dachówki mają po wypaleniu intensywniejszą barwę o charakterystycznym szklistym połysku. Dach glazurowany (szkliwiony angobą kwarcową) „świeci” w słońcu i nawet budynkom o prostej, klasycznej bryle, nadaje wyjątkowy, wyróżniający charakter.
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3852 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Stycznia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u